Veebis (Teams)
Koolitus toimub inglise keeles ja on mõeldud kõikide valdkondade doktorantidele.
Kuna kogu kommunikatsioon on üha enam kolinud digitaalsesse veebiruumi, on ka teaduskommunikatsioon selle muutusega kaasa läinud. Kui soovid teenida ühiskonda, jagada oma teadmisi, anda tagasi ja muuta maailma paremaks paigaks, pead oma publikuni jõudma sotsiaalmeedia kaudu.
Sarnaselt makrotasandi ühiskondlikele mõistetele nagu mediatiseerumine (Couldry & Hepp, 2017) ja sotsiaalmeedia loogika (van Dijk & Poell, 2013), on teadlased hakanud kirjeldama ka uut nähtust nimega „influencer creep” (Bishop, 2023). See mõiste viitab sellele, kuidas mõjutajate kultuuris välja kujunenud ootused, praktikad ja normid on hakanud „hiilima“ ka teistesse elukutsetesse ja valdkondadesse.
Nendes seminarides vaatleme, milliseid strateegiaid sotsiaalmeedia mõjutajad kasutavad ning arutleme, millised neist võiksid olla kasulikud akadeemilises maailmas. Samuti kaalume sotsiaalmeedia kommunikatsiooniga seotud eetilisi dilemmasid ja rollikonflikte – kes sa oled neis virtuaalsetes ruumides? Kas eraisik? Oma organisatsiooni või teadusvaldkonna esindaja? Avaliku arvamuse kujundaja? Mõjutaja? Aktivist? Pealtvaataja? Segane värk! 🙂
Koos paneme mõtted natuke selgemasse süsteemi:
📅 13. mai – kahe tunni pikkune veebiloeng-seminar, kus käsitleme sotsiaalmeedia kommunikatsiooni teoreetilisi aluseid ning teadlaste rolli sotsiaalmeedias.
📅 15. mai – kolm tundi kestvad kontaktseminarid (grupid kuni 20 inimest), kus arutleme praktiliselt, kuidas teha sotsiaalmeediat nii, et see tunduks mõistlik, jõukohane ja lõbus.
Maria Murumaa-Mengel (PhD meedia ja kommunikatsiooni alal) on Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi meediauuringute kaasprofessor. Tema uurimistöö keskendub peamiselt noorte sotsiaalmeedia kasutamisele (ja mittetarvitamisele, nt „võrgust välja astumisele“), erinevatele kirjaoskustele (nt digitaalne, meedia- ja infokirjaoskus, sotsiaalmeedia kirjaoskus, pornokirjaoskus) ning veebiohtudele (nt soopõhine vihakõne internetis, online-häbistamine, laste seksuaalne väärkohtlemine ja groom’imine). Tasakaalu huvides toob ta teadustöösse ka võimaluste perspektiivi, uurides näiteks mõjutajakultuuri ja digiaaktivismi kui võimestavaid nähtusi.
Maria on osalenud mitmetes rahvusvahelistes teadusprojektides, näiteks EU Kids Online, CORE – Children Online: Research and Evidence, Advanced Studies in Combating Disinformation. Ta oli IREX Media Literacy in the Baltics Program (2020–2023) Eesti uurimisrühma juht. Maria kuulub mitmetesse erialavõrgustikesse (AoIR, ECREA, ICA) ja osaleb eksperdina erinevates riiklikes komisjonides, ühingutes ja organisatsioonides.
Registreeri SIIN. Registreerimise tähtaeg on 06. mai 2025.
Osalejate piirarv on 80. Kui registreerujaid on piirarvust enam, hindavad korraldajad ülikoolide esindatust.
Kontakt: Jekaterina Bossenko, jekaterina.bossenko@ut.ee
Eesti doktorikooli ühisüritus.